AKTYWNY PRZEDSZKOLAK

Klub Przedszkolaka w Dolistowie,   Klub Przedszkolaka w Mikicinie,    Klub Przedszkolaka w Jaświłach,    Oddział Przedszkolny w Dolistowie

Sprawozdanie z warsztatów "Eksperymentowanie jest fajne" i "Mali odkrywcy"

 

  Dnia 13 i 14 czerwca 2017 r. dzieci z Klubów Przedszkolaka w Dolistowie, Jaświłach, Mikicinie oraz z Oddziału Przedszkolnego w Dolistowie w ramach projektu „Aktywny Przedszkolak” wzięli udział w dwudniowych warsztatach naukowo-edukacyjnych prowadzonych przez Centrum Naukowo-Edukacyjne „Fulleren”.
       13 czerwca 2017 r. dzieci uczestniczyły  w warsztatach pt. „Eksperymentowanie jest fajne”.
 W trakcie zajęć dzieci założyły fartuszki laboratoryjne, gogle i zamienili się w prawdziwych naukowców. W czasie warsztatów samodzielnie wykonywały doświadczenia i eksperymenty, przenosząc się w świat magicznych kolorów i efektownych wybuchów pianowych. Dzieci zobaczyły, że niektóre owoce (jabłko, cytryna) i warzywa (ziemniak, ogórek) mogą być źródłem prądu. Poznały językową mapę smaków.
W doświadczeniu „podwodny świat minerałów” obserwowały reakcje tworzenia się barwnych minerałów, takich jakie możemy obserwować w przyrodzie. Zobaczyły „magiczne kwiaty”, które pod wpływem wody i ciepłego powietrza suszarki zmieniły kolor. 
       14 czerwca 2017 r. dzieci uczestniczyły w warsztatach pt. „Mali Odkrywcy”. W czasie warsztatów dzieci poznały nasiona: łubinu, zboża, kukurydzy, fasoli, kwiatu róży, kasztana, orzecha. Obserwowały wygląd wybranych nasion przy pomocy lupy, określając ich wielkość i kształt . Poznały różne sposoby rozsiewania się nasion przez: wiatr (dmuchawiec – mniszek lekarski), zwierzęta (jabłka, żołędzie), wodę (kokos) i człowieka. Obserwowały pod mikroskopem nasiona klonu, pszczołę, muchę, pantofelka.
Warsztaty sprawiły dzieciom wiele radości, gdyż była to świetna zabawa połączona z nauką. Zobaczyły na własne oczy to, o czym zazwyczaj dowiadują się z książek.
 „Powiedz mi, a zapomnę,
pokaż - a zapamiętam,
pozwól mi działać, a zrozumiem!"
Konfucjusz.


______________________________________________________________________________________________________________________

Wycieczka do Podlaskiego Ogrodu Ziołowego w Korycinach

 

  Dnia 09 czerwca 2017 r. dzieci z Klubów Przedszkolaka w Dolistowie, Jaświłach, Mikicinie oraz z Oddziału Przedszkolnego w Dolistowie wyruszyły na wycieczkę autokarową do Podlaskiego Ogrodu Ziołowego w Korycinach. Wycieczka została zorganizowana w ramach projektu „Aktywny Przedszkolak”.
Pogoda była wymarzona, w sam raz na wycieczkę po „Zielonym Zakątku”. Po ogrodzie oprowadzała nas Pani przewodnik, która w interesujący sposób opowiadała o pięknych roślinach, które kolejno oglądaliśmy, ich właściwościach, zastosowaniu w wielu dziedzinach życia. Ogród wywarł na nas niesamowite wrażenie, urzekł wielobarwnością roślin, ich aromatem i spokojem. Po zwiedzaniu ogrodu udaliśmy się do firmy Dary Natury, gdzie mogliśmy obserwować etapy produkcji olejów tłoczonych na zimno (lniany, rzepakowy, miętowy, kokosowy), herbatek owocowo – ziołowych oraz przypraw. Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach ziołowych „Młody zielarz”, podczas których wykonaliśmy własne mieszanki zapachowe, które zabraliśmy do domu. Zwiedziliśmy też zagrodę ze zwierzętami, gdzie mogliśmy zobaczyć najróżniejsze, tradycyjnie hodowane zwierzęta gospodarskie. Wolny czas dzieci spędziły wesoło, bawiąc się na oryginalnym, ekologicznym placu zabaw zbudowanym w stodole. Na koniec zjedliśmy pyszny obiad pachnący ziołami.
Wszyscy zmęczeni, ale pełni niezapomnianych wrażeń i miłych wspomnień wróciliśmy do domu.


______________________________________________________________________________________________________________________

Wycieczka do Biebrzańskiego Parku Narodowego

bóbr kwaitek

  Dnia 30 V 2017 r. Kluby Przedszkolaka w Dolistowie, Mikicinie, Jaświłach oraz Oddział Przedszkolny w Dolistowie wyruszyli  dwoma autokarami do Biebrzańskiego Parku Narodowego z siedzibą w Osowcu. Zajechaliśmy do parku, gdzie czekało na nas  trzech przewodników. Pogoda była wymarzona,     w sam raz na wycieczkę.
Pierwszym punktem programu były zajęcia terenowe na biebrzańskich bagnach. Mogliśmy tam dotknąć,  powąchać, obejrzeć rośliny bagienne np. rosiczkę.  Poznaliśmy jak powstaje torf, do czego służył, jak wygląda.  Obejrzeliśmy  również  skóry gadów  występujących na terenie parku- żmiję zygzakowatą, zaskrońca.  Słuchaliśmy opowieści o największym mieszkańcu parku - łosiu.
Następnie udaliśmy się na zajęcia warsztatowe do ,,krainy bobra ‘’. Tam pod okiem  przewodników oraz  opieką wychowawców  poznaliśmy zwierzęta  i  rośliny łąki oraz wygląd, budowę i zwyczaje bobra. Trochę przeszkadzały nam komary, ale daliśmy radę.
Na koniec posililiśmy się kiełbaskami z ogniska, soczkami, słodkościami. Każdy choć zmęczony, ale pełen wrażeń i miłych wspomnień wrócił do domu.

Wycieczkę zorganizowała Bogusława Bochenko w ramach programu ,,Aktywny Przedszkolak”

______________________________________________________________________________________________________________________

Wycieczka do Podlaskiego Ogrodu Ziołowego

  Dnia 28 kwietnia 2017 r. dzieci z Klubów Przedszkolaka w Dolistowie, Jaświłach, Mikicinie oraz  z oddziału przedszkolnego w SP w Dolistowie udały się na wycieczkę do Podlaskiego Ogrodu Ziołowego w Korycinach. Wycieczka została zorganizowana w ramach projektu „Aktywny Przedszkolak”. Przedszkolaki uczestniczyły tam w niezwykle aromatycznych warsztatach zielarskich, podczas których przygotowywały własne herbatki owocowe, które zabrały do domu. Podczas zajęć edukacyjnych poznały także znaczenie wybranych ziół i owoców dla zdrowia człowieka. Po zakończeniu zajęć dzieci zjadły pyszny obiad pachnący ziołami.
Pomimo padającego deszczu wycieczka bardzo podobała się przedszkolakom. Wszyscy wrócili zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia. Chętnie pojedziemy tam jeszcze raz.

="">

______________________________________________________________________________________________________________________

Pierwsze spotkanie z rodzicami

   23 lutego 2017 r. odbyło się pierwsze spotkanie informacyjne Dyrektora z rodzicami, dotyczące realizacji  projektu "Aktywny przedszkolak".
   W trakcie spotkania przedstawiono:  podstawowe informacje o projekcie,
ofertę dodatkowych zajęć,  informacje dotyczące organizacji dodatkowych zajęć. Rozdano także deklaracje, oświadczenia oraz karty zgłoszeń dziecka.


______________________________________________________________________________________________________________________