DO WAKACJI TYLKO...

 
 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

Statystyki

Licznik odwiedzin
 
prosze czekac...
 
 
 
 
01.12.2016-  Sukces w Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym  „Mokradła dla przyszłości”
 
mokradłaUczniowie  naszej szkoły wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym „ Mokradła dla przyszłości” organizowanym przez Biebrzański Park Narodowy. Głównym celem było podkreślenie unikatowości mokradeł. Zadanie uczestników polegało na  wykonaniu 3 zdjęć  i opatrzeniu ich tytułem. Miło  mi  poinformować, iż uczeń kl. IV Łukasz Suszko zajął I miejsce w kategorii szkół podstawowych. Nagroda  o wartości 400zł to  mikroskop Delta Optical Biolight 300 z kamerą, która pozwala na wykonywanie zdjęć i nagrywanie filmów wideo oraz zestaw 50 preparatów biologicznych.
Wraz z Dyrektorem Biebrzańskiego Parku Narodowego  nasz laureat  dokonał przecięcia wstęgi i otwarcia wystawy pokonkursowej.
Gratulujemy  zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów.
24.11.2016-  Andrzejki
 "Hokus-pokus, czary-mary, niech się spełnią andrzejkowe czary.”


24 listopada w Szkole Podstawowej w Dolistowie zapanowała magiczna atmosfera ponieważ świętowane były Andrzejki. Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Andrzejki w naszej szkole to już tradycja. W tym roku wszyscy uczniowie przebrali się za ulubione postacie z bajek, a następnie opowiedzieli o swoim przebraniu i zaprezentowali się w Paradzie Bajkowych Postaci. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem przygotował mnóstwo radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło lania wosku, ustawiania butów, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia za pomocą kubeczków, karteczek, itp. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Impreza była przednia, dzieci wróciły do domu zmęczone, ale w doskonałych humorach.

21.11.2016- Światowy Dzień Życzliwości
dzień zyczliwości
W poniedziałek 21 listopada 2016 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.
W tym roku  Samorząd Uczniowski włączył się w obchody tego dnia w naszej szkole. Celem było zaakcentowanie tego święta wśród wszystkich uczniów. Samorząd Uczniowski przygotował dla całej społeczności szkolnej symbol życzliwości czyli "uśmiechnięte buźki", które zostały przypięte każdemu uczniowi i pracownikowi szkoły zachęcając do uśmiechu i otwartości wobec siebie. Wszyscy otrzymali też coś słodkiego. :) . Każda klasa miała za zadanie narysować plakat promujący życzliwość i zaczepić go na drzwiach swojej pracowni. W Dniu Życzliwości królował w szkole żółty strój. 
17.11.2016- Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu
17 listopada - Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu „ Nie zawsze wędzone trzyma dłużej…” Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Głównym celem podejmowanych działań jest zmniejszenie liczby osób palących przy dzieciach, liczby osób będących biernymi palaczami oraz eliminowanie zdrowotnych skutków biernego palenia.
W naszej szkole przeprowadzono zajęcia edukacyjne, wykonano gazetkę informacyjną oraz rozdano ulotki dzieciom, by przekazały je osobom palącym. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno.
W Polsce obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych, a od 8 września 2016 roku, również palenie papierosów elektronicznych podlega takim samym zakazom, jak palenie papierosów tradycyjnych.
15.11.2016- Wywiadówka profilaktyczna
15 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie dla rodziców, które  poprowadziły: psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Mońkach – Pani Sylwia Czerech i st. sierż. Izabela Malinowska z Komendy Powiatowej Policji w Mońkach.
Uczestnicy dowiedzieli się, jakie zagrożenia związane są z korzystaniem z Internetu, jak przeciwdziałać cyberprzestępczości oraz uzależnieniom od środków odurzających i dopalaczy.
Na zakończenie wyjaśniano czym jest tolerancja, co to są przestępstwa z nienawiści i jak im zapobiegać.
10.11.2016- Narodowe Święto Niepodległości
10 listopada 2016 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 98. rocznicy Odzyskania przez Polskę niepodległości.
Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: Wicekurator Oświaty - Pani Bożena Dzitkowska, Wójt Gminy Jaświły - Pan Jan Joka, Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego - Pan Andrzej Grygoruk, Komendant Powiatowej Policji w Mońkach – nadkom. Bartosz Lorenc, Koło Sybiraków w Dolistowie, Ks. Proboszcz Adam Sokołowski, Pani Irena Berner – lekarz rodzinny,Pan Tadeusz Daniłko – przewodnik po Biebrzańskim Parku Narodowym, Pani Anna Czajkowska –Biblioteka w Dolistowie, przedstawiciele BIOM w Zabielu.
Po wprowadzeniu pocztu flagowego i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała Pani Dyrektor Janina Zajko, która przywitała wszystkich zebranych i podkreśliła rangę Święta Niepodległości.
W listopadowy i patriotyczny nastrój wprowadziły nas najmłodsze dzieci z Klubu Przedszkolaka piosenką „Polskie ABC” i wykonaniem „Jesiennego kujawiaczka”.
Uczniowie w montażu słowno- muzycznym „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” przypomnieli, jaka droga wiodła Polaków do wolności. Bolesne wspomnienia dzieciństwa spędzonego na Syberii przywołała Pani Halina Kisło, życząc, byśmy nigdy nie doświadczyli takich przeżyć.
O bohaterach i ich związku z Dolistowem, tj. słynnym Hubalu i Rtm. Moczulskim opowiedzieli Pan Wójt i Pan Tadeusz Daniłko, by pamiętać o tych, którzy oddali swoje życie po to, byśmy mogli żyć w wolnym kraju.
Uroczystość uświetnił polonez w wykonaniu uczniów klas IV – VI.
Następnie głos zabrała Pani Wicekurator, która podkreśliła, iż „Wolność nie jest dana raz na zawsze”. Jest to dobro, które każdy z nas musi pielęgnować i dbać o nie, a zwłaszcza młode pokolenie, od którego zależy przyszłość naszej ojczyzny.
Na zakończenie wręczono dyplomy i nagrody zwycięzcom konkursów: „Nasze symbole narodowe”, „Laurka dla Polski – życzenia urodzinowo-odrodzeniowe” oraz „Rodzinny, jesienny kapelusz”.
Serdecznie dziękujemy przybyłym na uroczystość.
08.11.2016- Śniadanie Daje Moc
ŚNIADANIE DAJE MOC!!! - DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień.
W naszej szkole 8 XI 2016 r. uczniowie klas 0- III przystąpili do ogólnopolskiej akcji „Śniadanie Daje Moc”. Na stole zakrólowały zdrowe produkty, by zrobić z nich kanapki. Śniadanie poprzedziliśmy zajęciami, które miały na celu uświadomienie dzieciom, jak ważne jest spożywanie rano zdrowego posiłku oraz jak będzie przebiegała akcja w naszej szkole. Przy tej okazji przypomnieliśmy również reguły zachowania się przy stole. Dzieci z entuzjazmem uczestniczyły w podjętej akcji. Zaangażowali się w nią także rodzice, wyrażając aprobatę i pomoc w takich działaniach. To właśnie oni dostarczyli produkty potrzebne do zorganizowania zdrowego posiłku.
Mamy nadzieję, że przez takie działania:
• zwiększamy świadomość najmłodszych w kwestii prawidłowego odżywiania, ze szczególnym uwzględnieniem śniadania;
• przyczyniamy się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację.
03-23.10.2016- Akacja "grosz do grosza"
Akcja została przeprowadzona w Szkole Podstawowej w Dolistowie w dniach od 3 do 23 października.

Przeprowadziliśmy zbiórkę do puszek, które uczniowie klas IV-VI wykonali  samodzielnie. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z kolegami i koleżankami przygotowali plakat informujący o akcji i towarzyszącej jej zbiórce. Do akcji włączono także wszystkie klasy Szkoły Podstawowej w Dolistowie. Zbierając grosz do grosza w sumie uzyskaliśmy 207,45 zł. Pieniądze zostaną przekazane za pośrednictwem Fundacji „Być Bardziej” na wykupienie obiadów w szkolnych stołówkach, na terenie całego kraju.
Celem akcji w naszej szkole było angażowanie uczniów do działalności na rzecz innych ludzi, wpajanie zasad tolerancji i solidarności.

Samorząd Uczniowski, uczniowie klas IV-VI wraz z opiekunem przeliczyli wszystkie zebrane pieniążki. Liczenie było długie i mozolne ale było warto.

Ostatecznie zebrano monety o następujących nominałach:

RODZAJ MONETY

LICZBA MONET

RAZEM W ZŁOTYCH

1gr

400

4 zł

2gr

300

6 zł

5gr

177

8,85 zł

10gr

76

7,60 zł

20gr

100

20 zł

50gr

22

11 zł

1zł

44

44 zł

2zł

13

26 zł

5zł

8

40 zł

10zł

2

20 zł

20zł

1

20 zł

RAZEM

 

207,45 zł

 

Wszystkim biorącym udział w akcji serdecznie dziękujemy, oraz mamy nadzieję,

 że w następnej edycji też będą chętnie brali w niej udział!

 Samorząd Uczniowski

 

15.10.2016- Światowy Dzień Mycia Rąk

15 października obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk. Inicjatywa ta wyszła od Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2008 roku.
Akcja ma zachęcać wszystkich ludzi – a zwłaszcza dzieci – do regularnego mycia rąk jako ważnego elementu profilaktyki przeciw biegunce i infekcjom układu oddechowego.
W naszej szkole dla uczniów klas najmłodszych został przeprowadzony przez pielęgniarkę szkolną instruktaż prawidłowego mycia rąk.
Uczniowie kl. IV – VI obejrzeli prezentację „Ręka rękę myje a o kciuku zapomina”. Zostali zapoznani również z zagrożeniami wynikającymi z należytej higieny rąk.

15.10.2016- Dzień Edukacji Narodowej
13 października odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej więcej
07.10.2016- Wycieczka do Białegostoku
W piątek, 7 października 2016 roku, uczniowie klas IV-VI naszej szkoły, wraz z p. Izabelą Roszkowską i Teresą Mróz, udali się na wycieczkę do Białegostoku.
O godzinie 8.00 wyruszyliśmy autobusem prosto do McDonalda. Po zjedzonym śniadaniu, udaliśmy się na ulicę Ciołkowskiego, gdzie znajduje się Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze.
We wnętrzach Centrum odbyły się warsztaty przyrodnicze pt. „Fauna mórz tropikalnych”. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali informacji o organizmach żyjących w rafie kolarowej, zachwycali się róznorodnością barw i kształtów. Następnie obejrzeli wystawę „Gady”. Największy entuzjazm wzbudziły pyton i legwan.
Następnym punktem wycieczki było Polskie Radio Białystok. Podczas Dnia Otwartego mogliśmy zobaczyć, jak powstaje program i jak dziennikarze przygotowują i czytają wiadomości. Zwiedziliśmy fonotekę czyli miejsce, w którym gromadzono przez wiele lat tysiące płyt i studio reklamowe, gdzie realizatorzy pokazali jak powstają nagrania i jak się je montuje. Dziennikarze zaprezentowali też fotogalerię z imprez organizowanych przez Radio Białystok, opowiedzieli też o historii rozgłośni.

Na koniec wszyscy uczniowie dostali upominki: słuchawki i ołówek z logo Radia. >>Zapraszamy do galerii zdjęć

30.09.2016- Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

30 września 2016 roku obchodziliśmy w naszej szkole VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to międzynarodowa akcja, która ma na celu zachęcenie wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po długich wakacjach, a także uświadomienie, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym. Rodzice i nauczyciele mogli popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia :)
W tym dniu zostały przeprowadzone egzaminy z tabliczki mnożenia przez Egzaminatorów MT, którzy w dniu  29 września zdali egzamin. Byli to: Mateusz Giza, Michał Domurat, Weronika Zieziulewicz i Małgorzata Lewocz. Do egzaminu przystąpiło 24 uczniów i 17 osób dorosłych. Tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia” zdobyło 12 uczniów i wszyscy dorośli.
Poprzez wspólną zabawę łączymy się z ludźmi na całym świecie. Chcemy propagować zasadność uczenia się tabliczki mnożenia, a także poznawania matematyki. Musimy pamiętać, że przedmiot ten towarzyszy nam przez całe życie. Wszędzie otaczają nas liczby, musimy umieć sobie z nimi radzić, dlatego warto znać tabliczkę mnożenia. Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły i w uczniach, i w osobach dorosłych wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji . Miejmy nadzieję, że to matematyczne święto, wejdzie na stałe do naszego szkolnego kalendarza.
Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy Egzaminatorom i wszystkim uczestnikom.

30.09.2016- Dzień Języków Obcych

Dnia 30.09.2016 r., obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Impreza, w której uczestniczyli wszyscy uczniowie i nauczyciele, miała miejsce na Sali gimnastycznej. Zaprezentowano krótką część artystyczną w wykonaniu klas III-VI.
Celem uroczystości było zmotywowanie uczniów a przede wszystkim zachęcenie ich do nauki języków obcych, oraz podkreślenie jak ważna jest ich znajomość we wspólnej Europie...
15.09.2016- Bezpieczna droga do szkoły

15 września 2016
roku w Szkole Podstawowej w Dolistowie odbyło się spotkanie poświęcone popularyzacji właściwych zachowań uczestników ruchu drogowego z udziałem Policji z Moniek. Spotkanie rozpoczęto krótką częścią artystyczną w wykonaniu uczniów klas IV-VI.
Uczniowie przypomnieli wszystkie numery alarmowe pod które należy dzwonić w szczególnych sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Podkreślono również jak ważną rolę pełnią odblaski podczas poruszania się po drodze, zwłaszcza nocą..
09.09.2016- Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci  Polskiego Sybiru
W dniu 09 września 2016 roku, uczniowie z naszej szkoły wraz z panią Izą Roszkowską, wzięli udział w XVI Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Zbiórka uczestników marszu miała miejsce przy Pomniku Katyńskim. Po odśpiewaniu hymnu nastąpiło uroczyste przywitanie wszystkich przybyłych gości i delegacji z całej Polski oraz z zagranicy. Wszyscy z zaciekawieniem wysłuchali wykładu dyrektora Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku. Główną część uroczystości stanowił przemarsz uczestników ulicami Białegostoku do kościoła p.w. Ducha Świętego na ulicy Sybiraków, gdzie odprawiona została msza święta. >>Zapraszamy do galerii zdjęć
01.09.2016- Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017
Dnia 1 września 2016 roku o godzinie 9.00 nastąpiła inauguracja roku szkolnego 2016/2017. W tym roku uroczystość została przygotowana przez uczniów klas III-VI.
Oficjalną część rozpoczęto od wprowadzenia pocztu flagowego i wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Następnie przywitano wszystkich zgromadzonych i głos zabrała Pani dyrektor Janina Zajko. Zaraz potem przystąpiono do krótkiej części artystycznej.
Uroczystość zakończyło złożenie życzeń z okazji nowego roku szkolnego. Później uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami. W ten sposób rozpoczęto kolejny rok nauki w naszej szkole.
 
 

copyright 2016 mgr Zajko Janina